ورق سیاه چیست

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه فلزی یا همان ورق آهن ساده، یکی از انواع ورق‌های فلزی است که از آهن تولید می‌شود. در واقع، ورق سیاه به دلیل عدم داشتن پوشش‌های گالوانیزه، رنگی یا ضد سایش، به صورت طبیعی به رنگ سیاه با لایه‌هایی از زنگ زدگی و روغن پوشیده شده است. این ورق‌ها به دلیل قابلیت شکل‌پذیری و قابلیت جوش‌پذیری بالا، برای ساخت انواع قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، در صنایع خودروسازی، ساختمان‌سازی، تجهیزات صنعتی و غیره استفاده می‌شوند.

 

ورق سیاه فلزی معمولاً در اندازه‌های مختلفی مانند ضخامت‌های مختلف و سایزهای مختلف در بازار موجود است. این ورق‌ها دارای خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر ضربه، استحکام و مقاومت بالا در برابر خمش، قابلیت جوش‌پذیری، قابلیت شکل‌پذیری و ساختار پایداری هستند. یکی از مزیت‌های ورق سیاه این است که به دلیل عدم داشتن پوشش‌های مختلف، قیمتی نسبتاً کمتر نسبت به سایر انواع ورق‌های فلزی دارد.

به طور کلی، ورق سیاه فلزی دارای خصوصیاتی است که آن را به یکی از انتخاب‌های مناسب برای استفاده در صنایع مختلف می‌کند. برخی از این خصوصیات عبارتند از:

1. قابلیت شکل‌پذیری: ورق سیاه فلزی به دلیل قابلیت شکل‌پذیری بالا، می‌تواند به راحتی به شکل‌های مختلفی خم شود و به عنوان قطعات مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

2. قابلیت جوش‌پذیری: ورق سیاه فلزی دارای قابلیت جوش‌پذیری بالا است که به دلیل آن، می‌تواند به راحتی با دیگر قطعات جوش داده شود و به عنوان قطعات مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

3. مقاومت در برابر ضربه: ورق سیاه فلزی به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه دارد، می‌تواند به عنوان قطعات مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

4. استحکام و مقاومت بالا در برابر خمش: ورق سیاه فلزی به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که در برابر خمش دارد، می‌تواند به عنوان قطعات مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

5. ساختار پایداری: ورق سیاه فلزی به دلیل ساختار پایداری بالایی که دارد، می‌تواند به عنوان قطعات مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

6. قیمت مناسب: به دلیل عدم داشتن پوشش‌های مختلف، ورق سیاه فلزی قیمتی نسبتاً کمتر نسبت به سایر انواع ورق‌های فلزی دارد.

در کل، ورق سیاه فلزی به دلیل خصوصیات ذکر شده بالا، به عنوان یکی از انتخاب‌های مناسب برای استفاده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اطلاعات خرید ورق سیاه

سایزبرندحالتمحل تحویلتاریخ بروزرسانیقیمت
1000فولاد مبارکهرولکارخانهبه تازگیتماس جهت خرید
1250فولاد مبارکهرولکارخانهبه تازگیتماس جهت خرید
1000*2000فولاد مبارکهبرش خوردهبنگاه تهرانبه تازگیتماس جهت خرید
1250*2500فولاد مبارکهبرش خوردهبنگاه تهرانبه تازگیتماس جهت خرید

*قیمت ورق ها با توجه به ابعاد و ضخامت و برند متفاوت است برای کسب اطلاعات بیشتر و قیمت تماس حاصل فرمایید*​

انواع ورق سیاه

در این بخش قصد داریم با شما عزیزان در رابطه با انواع ورق سیاه صحبت کنیم. امروزه انواع مختلفی از ورق های سیاه روانه بازار شده است، البته باید بگوییم که هر کدام از این نوع ورق ها در بخش های مختلفی به کار می رود و کاربرد های متفاوتی دارد. در ادامه مطلب قصد داریم مهم ترین و پر کاربرد ترین ورق های سیاه را به شما عزیزان بگوییم.

 1. ورق سیاه صنعتی
  ورق سیاه صنعتی در اصل بیشتر در مراکز بزرگ و حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد. نوع دیگر مصرف این نوع ورق سیاه پایه تولید پروفیل های است که ابعاد بالایی دارند.
 2. ورق سیاه کلاف
  در سبک این نوع ورق برای طول آن هیچ محدودیتی صورت نمیگرد آن هم به این علت است که به صورت کلاف یا همان رولی خودمان می باشد، ناگفته نباشد که در بخش عرض به این صورت نیست و قالب یک سری اندازه ها مانند 1، 1.25 و 2 متری تولید می شود.
 3. ورق سیاه معمولی
  ورق سیاه معمولی را می توان گفت که از پرکاربرد ترین ورق های آلیاژی می باشد آن هم به این خاطر است که دارای سختی مقاومتی است. ورق سیاه معمولی دارای دو گرید ST37 و ST52 می باشد. البته در ورق های ST37 عناصر فلزی و گوگرد و سیلیسم به کار می رود.

ابعاد رایج برای ورق سیاه

ورق سیاه ابعاد های مختلفی دارد که هر کدام برای کار خاصی ایجاد می شود. اما اگر بخواهیم به صورت معمول بگوییم این گونه است که ضخامت ورق سیاه از بین 1.5 الی 100 میلی متر تولید می شود، عرض ورق سیاه از 100 سانتی متر تا 200 سانتی متر و طول آن نامحدود می باشد.

ورق سیاه

کاربرد های ورق سیاه

ورق سیاه کاربرد های گوناگونی دارد اما پایه اصلی استفاده از ورق سیاه در محصولات فولادی می باشد، اینگونه که برای ساخت پروفیل های صنعتی به صورت متعدد از ورق سیاه استفاده می شود. البته برای ساختن کشتی نیز برخی مواقع دیده شده است که از ورق سیاه بسیار استفاده می شود.

 1. استفاده از ورق سیاه در بخش خودروسازی
 2. تجهیزات جاده ای مانند گاردریل
 3. لوله های ضخیم و محکم نفتی
 4. تانکر ها و مخازن کشتی
 5. کشاورزی
 6. حمل و نقل
 7. ماشین آلات سنگین

مهم ترین شرکت های ساخت تولید ورق سیاه

حال می خواهیم که در رابطه با مهم ترین شرکت هایی که امروزه ورق ها سیاه را تولید میکنند صحبت کنیم. امروزه تولید کننده های خارجی و داخلی زیادی هستن که در تولید ورق سیاه مشغول به کار می باشند. اما در این بخش میخواهیم مهم ترین و اصلی ترین شرکت های که کار تولید ورق سیاه را بر عهده دارند صحبت کنیم.

 • فولاد مبارکه اصفهان
  می توان گفت که فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگ ترین تولید کننده های ورق سیاه می باشند. نا گفته نماند که ورق های سیاه در این کارخانه در ابعاد و سیز های مختلفی تولید می شود.
 • فولاد گیلان
  فولاد گیلان برای بزرگ ترین صنایع ایران نیز ورق سیاه تلولید میکند، صنایعی مانند ساختمان سازی و لوله سازی، صنایع خودروسازی.

در بالا سعی شد که 2 تا از بزرگ ترین شرکت هایی که کار تولید ورق سیاه را انجام می دهند به شما عزیزان ارائه دهیم.

چگونه ورق سیاه تولید میشود؟

شاید برای برخی از شما عزیزان پیش آمده باشد که نحوه تولید ورق سیاه به چه صورت می باشد؟ در ادامه قصد داریم که اصلی ترین راه برای تولید ورق را آموزش بدهیم.

 1. ابتدا تختال های داغ را تا دمای بالای 1200 درجه سانتیگراد با آنالیز شیمیایی مناسب با محصول نهای از کوره ها به خط تولید برسانید
 2. در این مرحله لایه های اکسیدی ضخیم باید به صورت فلکس روی تختل ها زدوده شود
 3. حال باید اسلب را با دستگاه های رول پرس عرض و ضخامت رو به صورت مشخص فشرده کنید
 4. برای کاهش ضخامت کنترل شده باید شما از غلتطک های رفت و برگشتی استفاده کنید
 5. سپس بعد از اینکه کار بالا را انجام دادید باید تختال نازک شده را به صورت کلافی داخل کویل قرار دهید
 6. کلاف باز شده را به وسیله گیوتین جداسازی کنید
 7. در مرحله هفتم باید توسط غلطک های هیدرولیک بسیار قوی که در خطر نورد قرار بگیرد تا بتواند خاصیت مکانیکی به ورق سیاه اضافه شود.
 8. حال نوبت خنک کردن ورق سیاه تولید شده است و باید شما آن را به صورت رول جمع کنید
 9. نوبت به آخرین مرحله می رسد که شما باید آن را قبل از اینکه برای مشتریان خود ارسال کنید وزن کنید و سپس به قسمت باربری ارسال کنید.

مزایای استفاده از ورق سیاه

در این بخش می خواهیم که در رابطه با مزایایی که استفاده از ورق سیاه دارد صحبت کنیم. این مزایا به صورت زیر می باشد.

 1. مقاومت کششی بالا
 2. دارای خواص مکانیکی
 3. خاصیت چکشی خوار
 4. استحکام و سختی در برابر خوردگی
 5. از بین بردن تنش ها در زمان عملیات حرارتی

انواع گرید ورق سیاه

همانطور که در نظر دارید زمانی که شما به دنبال خرید ورق سیاه هستین اصلی ترین سوالی که از شما میپرسن این است که کدام یک از گرید های ورق سیاه مد نظر شما می باشد؟ در بالا 2 مورد از گرید ها را فقط برای شما عزیزان نام بردیم حال قرار است به صورت کامل این گرید ها را ارائه دهیم تا توسط نیاز خودتون خریداری کنید.

 • ورق ST37
 • ورق ST52
 • گرید CK45
 • گرید A516
 • گرید A283
 • گرید اسید شویی

 

ورق سیاه

شکل های مختلف ورق سیاه

همان طور که میدانید امروزه تولیدات بسیار زیادی در زمینه ورق سیاه صورت گرفته اما به صورت کلی به 3 شکل عرضه می شود. البته باید بگیم که هر کدام از این نوع 3 شکل کاربرد خاص خودش را دارد و با توجه به نیاز مخاطب می باشد.

 1. به شکل رول
 2. به شکل شیت
 3. فابریک

3 موردی که در بالا لحاظ شد از اصلی ترین شکل های ورق سیاه می باشد که امروزه تولید می شود.

عوامل موثر بر قیمت ورق سیاه

عوامل های زیادی بر روی قیمت ورق سیاه تاثیر گذار است. این موارد به شکل زیر می باشد.

 • قیمت سنگ آهن
  سنگ آهن یکی از اصلی ترین عامل ها برای تولید ورق سیاه می باشد زمانی که قیمت سنگ آهن بالا پایین شود قطعا می تواند در قیمت ورق سیاه تاثیر گذار باشد.
 • عرضه و تقاضا
  برخی مواقع می شود که ورق سیاه در بازار کم وارد می شود و باعث بالا رفتن تقاضا برای خرید ورق سیاه می شود، زمانی که این مشکل رخ میدهد باعث بالا رفتن قیمت ورق سیاه می شود.
 • ضخامت
  همانطور که در بالا گفتیم ضخامت ورق سیاه در 1 الی 100 میلی متر تولید می شود. 1 می تواند کم ترین قیمت برای ورق سیاه در نظر گرفته شود و 100 میلی متر می تواند بیشترین قیمت را تائین کند برای قیمت ورق سیاه.
 • کارخانه تولید کننده ورق
  متاسفانه باید گفت که هر کار خانه تولید کننده ورق سیاه برای خودشان قیمتی را ارائه می دهند آن هم به این خاطر است که موادی که هر کدام از کارخانه ها استفاده می کنند با شرکت دیگری فرق دارد.
 • مسائل تحریم و سیاسی
  متاسفانه از چندین سال پیش که تحریم روی کشور عزیزمان ایران قرار گرفت باعث شد که برخی از مواد مورد نیاز که برای تولید ورق سیاه صورت میگیرد

چگونه می توانیم از وضعیت قیمت ورق سیاه مطلع شویم؟

برای اینکه شما بتوانید قیمت روز ورق سیاه را دریافت کنید کافی است با مشاوران آهن داران تماس برقرار کنید و درخواست خود مبنی بر دریافت قیمت را انجام دهید. یکی دیگر از راه ها برای انجام این کار مراجعه به صورت حضوری به دفتر آهن داران برای دریافت قیمت می باشد.

نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی میرسیم که امروزه یکی از اصلی ترین شرکت های که تولید ورق سیاه را انجام می دهد شرکت فولاد مبارکه اصفهان می باشد که بزرگ ترین شرکت در تولید فولاد و ورق های سیاه می باشد. ورق سیاه امروزه به صورت کلی در 3 حالت رولی شیت فابریک تولید می شود. برای اینکه شما بتوانید قیمت ورق سیاه را در حال حاضر به دست بی آورید می توانید با کارشناسان آهن داران تماس برقرار کرده و قیمت آن را دریافت کنید. اصلی ترین عامل برای استحکام ورق سیاه کربن می باشد که بسته بر نیاز مشتری امکان بیشتر کردن کربن تا حدی را دارد. از اصلی ترین مزایای ورق سیاه می توان به خاصیت مکانیکی مقاومت کششی بالا و خاصیت چکش خواری آن اشاره ک